Tests/Trials History Training News & Events Gallery Results Contacts Membership Diary Archive Links
Kintbury Gundog Club
Home Classifieds Forms
KC ID 704
www.kintburygundogclub.co.uk
President: Mr Harry Henderson
Est. 1987
Draw Results Yester-year
Results for the 2014-15 Test & Trial Season
Stake 1-16 Dog Open Cocker Spaniel Trial at Eling Park on
           Monday 24th November 2014 by kind permission of:

                      Mr C Spence & Mr Steve Vale

             Judges: Mr Chris Thurston-Woolnough (2015)
                          & Mr Kevin Barraclough (B3278)

1
st Mr C Colclough with Gibbletore Tyson CSD
2nd Ms N Cannon with Countryways Alice of Craiwarn  CSB
3rd Mr A Waterhouse with Samsirs Union Jack CSD
4th Mr N Harris with Nicaris Moody Minx CSB
COM Mr C Colclough with Chyknell Eagle CSD  
COM Ms S Blackman with Killylin Lace CSB
COM Mr N Harris with Nicaris Carter Dan CSD
COM Mr R Preest with Centrewalk Piccolo CSB
COM Mr R Preest with Wonder of Wiltshire at Centrewalk CSD


      Stake 2-16 Dog Open ESS Spaniel Trial at Eling Park on
          
Tuesday 25th November 2014 by kind permission of:

                       Mr C Spence & Mr Steve Vale

              Judges: Mr Chris Thurston-Woolnough (2015)
                          & Mr J D Sowerby (B2999)

1st Mr S Bates with FTCH Parkmeadow Clover
2
nd Mr M Watson with Gaberlunzie Tina of Wrenmarsh
3
rd Ms J Thatcher with Shallowoakwest Shady
4
th Mr J Cook Cherygal Light
COM & Guns Choice Mrs V Maskell with Mervalyn Maple
COM Mr D Lloyd with Bryngrhyd Beatrix
COM Mr T Steadman with Alkindia Broom of Topcourt
COM Mr P Wilson with Woodash Nuggett of Morgannwg
COM Mr S Russell with Rydanlue Kaleidoscope


 Stake 1- All Aged AV Retriever Trial at West Woodhay Estate on
        Tuesday 9th December 2014 by kind permission of:
 
                   Mr Harry Henderson & Mr D Barton

     Judges: Mr Nick Coates (2223), Mr Ron Jeffery (2293)
                Mr Roger Wade (1704) & Miss Liz Smith

1
st Isobel Whitford with Belleroyal Chillie Pepper
2nd Heather Walton with Cantabrica Indian Queen
3rd Julie Kelvie with Willowyck Tank from Streamcombe
4th Laurie Pittaway with Crystal Stream Black Beauty



     ……………………………………………………………………………………….              

            Below are the results of the 2013-2014 season
         All Aged AV Retriever Trial at Faccombe Estate on
           Monday 6th January 2014 by kind permission of:

               Faccombe Estates Ltd & Mr Paul Howard

         Judges: Mrs Heather Bradley, Mr John Birkett
                     Mr Peter Castleman & Mr James Christon

1st  Beth Payne with Kilpen Lioness of Movenne
2
nd  Richard Edwards with Lord Rye of Knowle for Lovehayne
3
rd  Heather Walton with Cantabrica Indian Queen
COM John Boyle with Rowledge Rebel
COM Keith Broomfield with Lamlodge Matador


         Novice AV Spaniel Trial held at Highclere Estate on
         Wednesday 22nd January 2014 by kind permission of:

               The Earl of Caernarvon & Mr Eddie Hughes

         Judges: Mr M Shefford (2008) & Mrs H Clarke (NP)

1st   H Chudley with Slatehill Marmaduke (ESSD)
2
nd  A Ladyman with Rosebay Hamilton (ESSD)
3
rd  M Lydford with Adneil Isabella (ESSB)
4
th  K Powell with Tenterhill Ribble Maid (ESSB)
COM S Gazey with Poolgreen Angelena (ESSB)
COM Maurice Stanbury with Alkindia Clover of Stockingford


                                                       


     Winner Harry Chudley with
      Slatehill Marmaduke




 










      
Spring Test for Puppy, Novice & Open AV Spaniels on          Sunday 23rd March 2014 at West Woodhay Estate
                           By kind permission of:

                    Mr H Henderson & Mr Dave Barton

          Judges: Puppy: Mr Ken Rolfe & Mrs D K Fraser

Novice & Open: Mr Kevin Barraclough (3278) & Mr Chris Green (NP)


PUPPY

1st  Ron Sims with Copperspring Invincible (ESSB)
2
nd L Wingfield with Tip Top Jack Sabam (CSD)
3
rd Ray Titchener with Nimoway Harper (ESSB)


NOVICE

1st Peter Amor with Woodabudge Kernick (ESSD)
2
nd Linda Levett with Misselchalke Hypersonic (ESSD)
3
rd Ray Titchener with Nimoway Harper (ESSB)
4
th Mike Stenner with Shoscombe Mist (ESSB)
COM John Crawford with Kentelv Stunning (ESSB)
COM John Kavanagh with Balisla Juk (ESSD)
COM Sandra Blake with Tascroft Violet (ESSB)


OPEN

1st Esther Cope with Centrewalk Cedar (CSD)
2
nd R Kelly with Yellowhill Buzz (ESSD)
3
rd Annie Buckley with Beggarbush Ivy (CSB)
4
th Annie Buckley with Bawdenflight Coralcrush of Scovellsway (ESSB)
COM J Holloway with Jarailstar Whitbourne Way
COM June Bearman with Winhocklin Ruby (CSB)



            Spring Test for Novice & Open Retrievers on
             Saturday 12th April 2014 at Hamstead Park

                                                                              By kind permission of:

                            Mr Tim Gwyn Jones
        JUDGES: Mr John Birkett, Mr Peter Castleman

                      Mrs Annie Buckley & Mr Ken Rolfe


NOVICE

1st Mr John Read with Lenyam Jay Bee (LB)
2
nd Mrs Wendy Neville with Winhocklin Willow (LB)
3
rd Mrs June Bearman with Loisaba Rhearn (LB)
COM Mrs Nikki Urquhart with Avonstream Ator
COM Mr Ken Green with Autumn Willow Tag (LD)


OPEN


1st Mr Stephen Taylor with Longcopse Hawk
2
nd Mr Keith Broomfield with Lamlodge Matador
3
rd Mrs Helen Patterson with Tayfordswood Dujardin


I will try to get a general report on the days events from the Retriever Secretary also if anybody took any photographs of yesterdays test and you would like them put on, just email me a note with the photographs as an attachment and that you are prepared to release your copyright of those photos giving Kintbury permission and full use of them then please contact me on this link, your webmaster


        The Annual Interclub Match on 20th April 2014 at
              Adbury Park Estate by kind permission of:

                    Mr Stephen Skipworth & Mr Joe Smith

1st Cornwall Field Trial Society 502pts
    
  Louise Burnell with Halaze Paprika (ESSB)
    
 Margaret Cox with Marshwood Rhona of Carkees (ESSB)
    
 Alice Wise with Rosebay Harmony (ESSB)

2
nd Usk Valley Working Gundog Club 500pts
     Paul Hulin with Gatekeeper Joy (ESSB)
     Roger Wooldridge with Gola Storm Star (ESSB)
     Haydn Morgan with Ceodcae Cadwen (ESSB)

3
rd Duchy Working Gundog Club 477pts
     Colin Kemp with Keneci Rising Star (ESSB)
     Jane Smith with Gatekeeper Ice of Nederscot (CD)
     Morwena McNally with Woodabudge Kevern (ESSD)

Best All Round dog award went to:                               

Eric Smith with FTCH Nederscot Eirwen (ESSB)

WELL DONE CORNWALL FOR YOUR WIN AND TO ERIC SMITH FOR THE BEST ALL ROUND DOG AWARD

If you have any photographs taken at this event which you would like put on, just email me a note with the photographs as an attachment and that you are prepared to release your copyright of those photos giving Kintbury permission and full use of them then please contact me via this webmaster link, you will also receive recognition for supplying the photos. Thankyou, your webmaster

Copyright © 2011-16  Kintbury Gundog Club                                           Website created & maintained by Bryn Smith